Teaching Staff 2022-23

 

 

                               CBS Staff Photo 2018-19

 

Principal:                           Mr Niall Ahern
Deputy Principal              Ms Tracey Groome, Mr Jer Holland and Mr Tom Casey                                                      

 

List of Teaching Staff:

Mr Terry O'Brien (Business)
Mr Joe Power (Tech Graphics /Construction)
Ms Mairead Kelly (Gaeilge & Religion)
Mr Seamús Murphy (Biology & Science)
Ms Claire Murray (Gaeilge & S.P.H.E.)
Mr Fintan Finn (Music & R.E.)
Ms Ellen Barrett (Art, Italian & YSI)
Ms Margaret Fitzpatrick (Geography)
Mr Brian O'Callaghan (Gaeilge & Maths)
Ms Maureen Brady (Learning Support)
Mr Barry Speight (Science & Biology)
Ms Deirdre Nash (Career Guidance & SPHE)
Mr Pat Keane (History)
Ms Gwynne Dennehy (French)
Ms Vicki Murray (Geography & Maths)
Ms Joy Higgins (Gaeilge)
Mr Shane Martin (Religion & P.E.)
Ms Denise Ring (ASD Unit)
Mr Peter Dowling (PE & Maths)
Ms Helen Murphy (Religion & English)
Mr Tim Collins (Technology)
Mr Aylwin Kearney (Technology)
Ms Rebecca Quirke (Science, Biology, Mini-Company)
Mr Michael Hawe (Agricultural Science & Science)
Mr Tyrone Kennedy ( English)
Mr Iain Cooney (Businness, Economics & Mathematics)
Mr Adrian Desmond (Accounting & Business)
Mr Christopher Melnyk (Geography & CSPE)
Mr James Walsh (History & English)
Mr Brendan Wall (Woodwork, Tech Graphics & Technology)
Ms Ann-Marie Cunningham (Business & German)
Mr Ian Prendergast (Mathematics)
Ms Gemma O’Dwyer (Mathematics)
Ms Fiona Cogan (French)
Ms Reba Murphy (English & Religion)
Mr Kevin Murphy (English)
Mr James Mulcahy (Mathematics)
Mr Eoin O' Shea (Mathematics & P.E.)
Ms Kim Cullinane (Career Guidance)
Mr Dave Colbert (Learning Support)
Ms Theresa Nolan (French)
Ms Aoife Ruby (French & Geography)
Ms Enda Hogan (Business)
Ms Deirdre Keane (Music & Gaeilge)
Mr Declan Hourihan (Politics & History)
Ms Carol Fynn (German)
Mr John O' Leary (English)
Mr Cathal O' Laochdha (Construction Studies, Woodwork & Technology)
Mr David Hanley (Construction Studies, Woodwork & Technology)
Ms Niamh Smyth (History & Religion)
Mr Dean Malone (Maths & Physics)
Ms Elizabeth Mulcahy (Englsih & History)
Mr Allen Keniry (Maths & PE)
Mr Jason Condon (Irish & Geography)
Ms Criostiona Ni Mhaoileoin (Irish & History)
Mr Rory Sheehan (Technology & Technology Wood)
Ms Fiona Stapeleton (German & Geography)
Ms Tiffany Brennan (English, History & Learning Support)
Mr Cathal Murphy (PE & Gaeilge)
Mr John Cronin (ASD Suite & Business)
Ms Grainne O' Connor (ASD Suite, Gaeilge & Religion)
Ms Ciara O' Neill (Gaeilge, PE & Learning Support)
Mr Mike Goggin (Caretaker)
Ms Grace Banville (Religion, CSPE & SPHE)
Mr David McCarthy (Gaeilge, CSPE & SPHE)
Mr James McCarthy (PE & History)
Mr Ronan Cotter (Maths and Learning Support)

Mr  Colm Faherty (Wood Technology, Applied Technology & Construction Studies)
Mr  James Forde (PE & English)
Ms Aoibhinn Murphy (Biology & Chemistry)

Mr John O’ Brien (Biology, Science & Ag Science)
Ms Margaret O’ Brien (Maths)
Mr Orla Rea (Learning Support)
 


 

 

Special Needs Assistants.

Ms Hannah Quish Walsh
Ms Carol Franklin
Ms Michelle O'Shea
Ms Josephine Flynn
Ms Nessa O' Shea
Ms Andrea Gunn

 

 

 

 

 

 

 

© 2011 Midleton CBS | Web Design by Digital Crew